Hrobka SchwarzenberGů domanín - jihočeské campo santo

 PROSÍME, SVOU NÁVŠTĚVOU RESPEKTUJTE PIETU MÍSTA (zákaz jízdy na kole je platný na celý areál parku hrobky)

 


 

TŘEBOŇ

Třeboň rožmberská, Třeboň schwarzenberská, Třeboň lázeňská, Třeboň líbezná,
poklidná i životem kypící. Městu dominuje renesanční zámek
obklopený rozlehlým anglickým parkem, vystavěný pod hrází rybníka Svět, na jehož nádvořích ještě dnes řinčí zbraně rytířů i kavalírů, ale také zní hudba doprovázející lehké kroky tanečníků.
Třeboň je lék pro duši i tělo - a na zámku to všechno začíná...

 

 


 

 

 

K životu na zámku...

                Všichni to jistě cítíme, že minulý rok byl jiný a nikdo nedokáže předpovídat, v jakém duchu se ponese ten letošní. Nezbývá nám než doufat, že se vše v dobré obrátí. I my v to věříme, proto už nyní pro Vás máme připravený zajímavý kulturní program. Těšit se můžete na dubnovou výstavu Amarylis, kastelánské prohlídky, květnové koncerty Václava Neckáře, či Leony Machálkové, inscenaci Noc na Karlštejně, navazujeme spolupráci s Operou Jihočeského divadla, chystáme Koncerty pro Hospic sv. Kleofáše, do parku zavítá kinematograf, léto zakončíme koncertem Chinaski a Hradozámeckou nocí, u příležitosti Roku osvícenské šlechty chystáme přednášky i kostýmované prohlídky a v prosinci vzpomeneme na knížecí Vánoce.

                Péče o naše rozsáhlé areály přináší každý den nové příběhy, slasti i strasti. Byť jsme nemohli zjara otevřít naše expozice, o práci nouze nebyla. Čistili jsme půdy, uklízeli depozitáře, modernizovali ubytovací kapacity a pokladnu, restaurovali nábytek i kašnu a dokončovali rekonstrukci parku, čímž jsme podtrhli význam a majestátnost zámku. Kromě toho jsme v létě zahájili postupnou obnovu fasád Dlouhé chodby ve směru od Lipovky k Budějovické bráně, letos zmodernizujeme zabezpečení interiérů, projektujeme adaptaci fary u hrobky na návštěvnické centrum, dále přeměnu zámeckého hostelu, připravujeme nové expozice v zahradním traktu, dnešní archivní depoty, abychom Vám následně mohli ukázat ty nejhonosnější sály. V závěru roku jsme kromě jiného započali také s rekonstrukcí prodejních prostor mezi galerií a pizzerií, do nichž se na jaře přestěhuje regionální obchod Bylinky od Světa.

                Závěrečné ohlédnutí za rokem 2020 mi však dovolte ještě rozšířit. O zámek, hrobku a přilehlé parky pečuje na 20 stálých zaměstnanců o různých úvazcích, během léta jejich řady navyšuje denně dalších 12 zaměstnanců, tři trasy zámku si prohlédlo na 37 000 lidí, historii hrobky si vyposlechlo přes 33 000 návštěvníků, ubytovací kapacita zámku dosahuje v létě přes 200 lůžek, vč. hostelu, internátu i nájemních bytů. Naše areály se staly romantickou kulisou pro 31 svateb a slavnostních událostí, 17 koncertů, 16 divadel, vč. kino projekcí, 11 šermířsko-tanečních vystoupení, 4 výstavní cykly a 20 dní patřilo speciálním prohlídkám. Byť naše expozice nejsou v rámci Národního památkového ústavu ty nejnavštěvovanější, s kulturní nabídkou a doprovodnými službami rozhodně vítězíme.

                Dovolte mi Vám popřát úspěšný rok, pevné zdraví i lásku a těším se na společná setkání.


Bc. Vít Pávek, kastelán
1. ledna 2021

 

 


 

 

 

 


 

Nechte se inspirovat k výletům...
třeboňské památky / zámek a klášter v Borovanech / čtyřlístek jihočeských ZOO

Vyzkoušejte pohostinnost zámku...

Ubytování v zámeckém hostelu
Krčma u Kellyho / Kavárna Paolo Sarcelli / Pizzeria Macondo / Restaurace Šupina

 


Akce

Výstava

TŘEBOŇ: výstava květin AMARYLIS VE SVĚTĚ KÁVY A ČOKOLÁDY

 • Zámek Třeboň - trasa B ()
 • 2. 4. 2021–11. 4. 2021
 • 9.00–17.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Pro děti

TŘEBOŇ: šermířské středy s BRATRY Z RŮŽE a jejich hosty

 • Zámek Třeboň - malé nádvoří (v případě deště Schwarzenberský sál) ()
 • 14. 7. 2021
 • 19.00–19.45
Pro děti

TŘEBOŇ: šermířské středy s BRATRY Z RŮŽE a jejich hosty

 • Zámek Třeboň - malé nádvoří (v případě deště Schwarzenberský sál) ()
 • 21. 7. 2021
 • 19.00–19.45
Pro děti

TŘEBOŇ: šermířské středy s BRATRY Z RŮŽE a jejich hosty

 • Zámek Třeboň - malé nádvoří (v případě deště Schwarzenberský sál) ()
 • 28. 7. 2021
 • 19.00–19.45

Zprávy

Věrnostní program Klíč k památkám po pěti letech končí

9. 12. 2020

Věrnostní program a informační portál Klíč k památkám bude ke konci letošního roku po pěti letech užívání ukončen. Aplikace, která byla vytvořena v roce 2015, již...

Kupte si vstupenky na naše památky online

8. 7. 2020

Na naše památky si od tohoto roku můžete koupit vstupenky i na internetu. Přečtěte si detailní informace, jak postupovat při nákupu.

Zažijte Noc kostelů na našich památkách

11. 6. 2020

V pátek 12. června proběhne Noc kostelů, která opět umožní návštěvníkům zdarma navštívit sakrální památky včetně některých kaplí, kostelů a klášterů pod správou NPÚ.

Tipy na výlet

 • Navštivte zámek, pivovar, radniční věž, klášter, Dům přírody Třeboňska, Dům Štěpánka Netolického, Kotěrovu vodárenskou věž, městské muzeum i muzeum marcipánu, či se...

 • Město Borovany leží 15 km jihozápadně od Třeboně a 6 km severně od Trhových Svinů. Jsou již za hranicemi CHKO Třeboňsko, ale přesto jsou turisticky a cykloturisticky s...

 • Pokud si chcete od návštěv památek odpočinout, vyrazte do nedalekých minizoo. Na jedno narazíte mezi městečky Borovany a Trhové Sviny, další je nedaleko Jindřichova...

téma Roku 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme pro vás připravili: